"Chorzelowiacy" je folklórny súbor pracujúci pri Centre kultúry a športu obce Mielec so sídlom v Chorzelówe v podkarpatskom kraji. Skupina sa skladá z mladých ľudí, ktorých vášeň je folklór. Všetci radi tancujú a majú niekoľkoročné priateľstvo. Súbor sa venuje tancu, spevu, účinkuje na slávnostných príležitostiach s vášňou a odhodlaním, chrániť našu kultúru. Sila folklóru je jeho jednoduchosť a úprimnosť.A tieto vlastnosti nosia členovia súboru "Chorzelowiacy".Folklórny súbor "Chorzelowiacy" vznikol v roku 1993. Zakladateľom je Bożena Telega, ktorá je dodnes choreografkou a umeleckou riaditeľkou súboru. Pri príprave programu asistovali aj Alicja Haszczak, Marcin Zych, Rafał Dyrda. Prvými členmi súboru sú dnešní rodičia a príbuzní súčasných členov. Súborpracuje v troch tanečných skupinách: skupina mladších žiakov základných škôl z triedy 0 - 5, starších študentov stredných škôl, študenti vysokých škôl, skupina dospelých medzi nimi sú absolventi súboru, ktorí rozvíjajú svoju vášeň k tancu a spevu. Od začiatku svojej činnosti sa "Chorzelowiacy" teší popularite a uznanie získal nielen v lokálnom prostredí, ale aj za jej hranicami.Tanečná a spevácka skupina vystúpila na mnohých miestach, získala uznanie verejnosti a porotcov. Majú množstvo ocenení.

Vedúci: Bożena Telega - umelecký riaditeľ a choreograf
Michał Witek - hudobný manažér
Dorota Kieraś - Jędrychowska - riaditeľka kultúrneho centra v Chorzelowe
Zloženie kapely:
Bartosz Jawor - kapelník, klarinet, spev
Kacper Glaz - akordeón
Agnieszka Niedbała - husle
Konrad Sosiński - kontrabas

Folklórny súbor  "Chorzelowiacy" má krásne kroje: Rzeszowske, krośnieńske, lasowiacke, Gorlickee, Slezské, Krakovské a kostýmy z obdobia kniežatstva Varšavy a šľachty podľa autentických vzorov, ktorých farby, bohatosť a rozmanitosť je obdivuhodné.
V repertoári"Chorzelowiacy" je bohatosť a rozmanitosť poľského folklóru. Vo svojom repertoári má súbor poľské národné tance (polonaise, Krakowiak, Mazurka, Kujawiak oberek). Ale najdôležitejšie miesto v repertoári súboru zaujímajú tance, piesne a obrady Podkarpadské. Veľkolepé predstavenia umocňujú krásne ľudové kroje v etnickom štýle, v precíznom remeselnom spracovaní.

Ocenenia a rozdiely
"Chorzelowiacy" sa môžu pochváliť mnohými oceneniami na celoštátnej, regionálnej, oblastnej úrovni.

koncerty
"Chorzelowiacy" má za sebou desiatky vystúpení na rôznych prehliadkach a oslavách. Vďaka tvrdej práci predstavujú ich vystúpenia vysokú umeleckú úroveň.
"Chorzelowiacy" je druh inštitúcie, ktorá má obrovský prínos pre zachovanie tradícií, estetickej výchovy a budovanie medzigeneračných vzťahov.

"Chorzelowiacy" prezentuje bohatý umelecký program autorsky spracovaný. Súbor ponúka rôzne formy prezentácie:
- koncerty s plným výkonom
- koncerty kedykoľvek
- koncerty vokálnej skupiny
- umelecké organizovanie podujatí, jubileí atď.
- príležitostné hudobné vystúpenia s hovoreným slovom
- slávnostné vystúpenia a vystúpenia pri rôznych obradoch

Kierownik zespołu : Bozena Telega - kontakt telefoniczny 600 825 664
Adres email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
facebook

Regióny

Horný Zemplín

Horný Zemplín je súčasťou Prešovského samosprávneho kraja. Nachádza v severovýchodnej časti Slovenskej republiky. V severnej časti susedí s Poľskom, v západnej s regiónom Šariš, na juhu prechádza do regiónu Dolný Zemplín a na východe susedí s Ukrajinou. V južnej časti od Dolného Zemplína ho oddeľuje časť pohoria Vihorlatské vrchy. Región patrí pod Prešovský kraj.
Tvoria ho okresy Humenné, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Stropkov a z okresu Michalovce len obec Strážske. Centrum regiónu je najväčšie mesto Horného Zemplína Humenné, ktoré je zároveň aj jeho najstarším mestom. Vzhľadom na prihraničný charakter regiónu bol Zemplín vždy charakteristický stretom rôznych kultúrnych prvkov a tradícií, z čoho pramení i pestrosť jednotlivých jeho obcí. Charakteristickým tanečným prvkom ľudového umenia sú "čapáše" (rytmické údery po častiach nôh). Najznámejší a najrozšírenejší tanec je čardáš.

Folklórne slávnosti: Šaffova ostroha v Dlhom klčove

Šariš

Šariš leží v severnej časti východného Slovenska. V súčasnosti patrí z väčšej časti do Prešovského, z menšej aj do Košického kraja. Na západe a juhozápade hraničí so Spišom, na východe siaha po severný Zemplín. Severný okraj regiónu tvorí štátnu hranicu s Poľskom. Región Šariša je mierne hornatý. ŠARIŠSKÝ REGIÓN tvoria okresy Bardejov, Prešov, Sabinov, Stropkov a Svidník. Medzi jeho najkrajšie mestá patrí Bardejov, zapísaný aj v zozname svetového kultúrneho dedičstva (UNESCO). Centrom Šariša je však mesto Prešov.

Folklórne slávnosti:
Slávnosti Rusínov-Ukrajincov vo Svidníku
Rusínsko-ukrajinské piesne v Bardejove<
Šarišské slávnosti Raslavice

Zamagurie

Zamagurie sa nachádza severovýchodne od Vysokých Tatier. Je to región na severe Spiša ohraničený Spišskou Magurou z juhu a východu a riekami Dunajec na severe
a na západe (dnešné Poľsko). Zamagurie je súčasťou Prešovského kraja na Slovensku a Malopoľského vojvodstva v Poľsku. Región Zamagurie je zo všetkých turistických regiónov Slovenska najmenší. Je vymedzený okresom Stará Ľubovňa a časťou okresu Kežmarok. Administratívnym centrom Zamaguria je historické mesto Stará Ľubovňa. Najzachovalejšou goralskou obcou v Zamagurí je Osturňa, ktorá bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Folklórne slávnosti:
Zamagurské folklórne slávnosti v Červenom Kláštore

Tatry

Tatranský región sa nachádza v chránenom prostredí Tatranského národného parku. Je tvorený okresmi Poprad a Kežmarok s výnimkou obcí kežmarského okresu ležiacich za Spišskou Magurou, ktoré patria do regiónu Zamagurie. Kultúrnym, priemyselným, dopravným a administratívnym centrom regiónu je mesto Poprad, ktoré dostalo vďaka svojej polohe prívlastok Vstupná brána do Vysokých Tatier.

Región Tatry je obkolesený troma národnými parkami a to Tatranským národným parkom na západe, Národným parkom Slovenský raj na juhovýchode a Národným parkom Nízke Tatry na juhozápade. Tatry sú navštevované hlavne pre ich nádhernú prírodu. K väčším centrám turistického ruchu možno zaradiť historický Kežmarok a Poprad.

Dodnes si tento región zachoval črty tradičnej ľudovej kultúry. Na jeho území dochádza k prekrývaniu viacerých etnických skupín. Patria k nim Gorali, spišský Nemci, Rusíni i obyvatelia pôvodných spišských okresov. Ľudová kultúra a folklór tejto oblasti majú veľa spoločného, zároveň sa výrazne odlišujú od susedných oblastí v Poľsku aj na Slovensku. Tieto rozdiely sa prejavujú v nárečí, ľudovom odeve, hudbe, tanci a speve.

Spiš

Spiš sa rozkladá na území okresov Spišská Nová Ves, Gelnica a Levoča. Obkolesujú ho štyri národné parky – Tatranský národný park na severozápade, Pieninský národný park na severe, Národný park Slovenský raj na juhovýchode a Národný park Nízke Tatry na juhozápade. Spiš je neobvykle bohatou klenotnicou umelecko-historických pamiatok.
Hodnota a bohatstvo pamiatok sa navonok odráža v tom, že na Spiši sa nachádzajú pamiatky zapísané do Zoznamu svetových prírodných a kultúrnych pamiatok UNESCO.
Levočský okres regiónu Spiš sa rozprestiera v južnej časti Prešovského kraja, v Hornádskej kotline. Zahŕňa 2 mestá a 31 obcí. Na tomto území sa koncentruje množstvo stredovekých kultúrnych pamiatok svetového významu.
Starobylé mesto Levoča, ležiace na východe regiónu Spiš, je doslova kultúrno-historickým pokladom medzi slovenskými mestami.

Wojewódstvo Podkarpackie

Podkarpatské vojvodstvo sa rozprestiera v juhovýchodnej časti Poľskej republiky.
Na východe susedí s Ukrajinou a na juhu so Slovenskom. Je charakteristické rôznorodosťou prírodných, spoločenských, spoločensko-hospodárskych, ekonomických, ako aj historických podmienok. Vďaka svojmu geografickému položeniu, znamená pre Poľsko akýsi špecifický most, spájajúci západ s východom európskeho kontinentu.
Najväčšími mestami regiónu a zároveň hlavnými priemyselnými a obchodnými centrami vojvodstva sú: Rzeszow, Stalowa Wola, Przemyśl, Mielec, Targnobrzeg a Krosno.

O nás
Túto stránku spravuje a informácie Vám prináša Mestský dom kultúry vo Vranove n. T. vďaka projektu Spája nás tanec, ktorý sa realizoval v rámci programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020 a bol financovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Naším projektovým partnerom je Dom kultúry mládeže v Rzeszowe Poľsko.
Uverejnenie informácií
V prípade, že máte záujem o uverejnenie informácií na tejto webovej stránke, zašlite nám stručnú charakteristiku o umeleckom zoskupení, súbore alebo jednotlivcovi, akej činnosti sa venujete, najväčšie úspechy... spolu s fotografiami, kontaktnými informáciami a Súhlasom so spracovaním osobných údajov. 
Kontakt
Mestský dom kultúry, prísp. org.
M.R.Štefánika 875/200
09301 Vranov n. T.
www.kulturavranov.sk 
tel : +421 0907 951 110
e-mail: silvianusova@kulturavranov.sk.